TCS: Theoretical Computer Science Forum Index TCS: Theoretical Computer Science
at the Jagiellonian University, Kraków, Poland

RSSRSS  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  LoginLogin

Reply to topic
Previous topic :: Next topic
Moved by: Sir T
2009-10-07, 12:03
Informatyka analityczna - F.A.Q.
Author Message
p.awel 
Administrator

Posted: 2009-07-05, 12:08   Informatyka analityczna - F.A.Q.

Otwieramy wątek dla kandydatów na studia - tutaj będziemy odpowiadać na wszelkie pytania o naszą specjalność. Na początek sześć pytań, które z dużym prawdopodobieństwem nasuwają się każdemu:

1. Co to jest "informatyka analityczna"? Jakiś nowy kierunek? Jaki dyplom dostanę po jej ukończeniu?

Informatyka analityczna to specjalność na kierunku informatyka. Absolwenci informatyki analitycznej będą mieli takie dyplomy, jak każdy absolwent informatyki, z dodatkową adnotacją "specjalność: informatyk analityk".

2. Skąd taka nazwa?

Nazwa bierze się od "analityka systemowego" - jedna z definicji jest tutaj. Brzmi groźnie (zwłaszcza te "abstrakcyjne modele"), ale sens jest prosty: analityk systemowy to osoba, która potrafi rozwiązywać trudne problemy informatyczne, dzięki temu, że myśli niekonwencjonalnie i umie stosować zaawansowane narzędzia - zarówno w sensie technologii, jak i algorytmów czy modeli matematycznych.

3. Długo trzeba by szukać po całej Polsce, żeby znaleźć szkołę wyższą, która nie prowadzi kierunku "informatyka". Dlaczego Kraków i dlaczego Uniwersytet Jagielloński?

Kraków ma w sobie odrobinę magii, której próżno szukać w innych miastach. Kto odwiedził nocą Stare Miasto czy Kazimierz, wie, o co chodzi :) A Uniwersytet Jagielloński jest nie tylko najstarszą polską uczelnią, ale również najlepszą - na to wskazuje choćby ostatni ranking Perspektyw i Rzeczpospolitej.
Dla stąpających twardo po ziemi również mamy dobrą wiadomość: UJ otrzymał dofinansowanie tzw. kierunków zamawianych, co oznacza m. in. że około 1/3 najlepszych studentów otrzyma stypendium finansowe, już od I roku. Więcej informacji tutaj.

4. Jasne, ale chodziło mi o coś innego - czym właściwie informatyka analityczna wyróżnia się spośród wielu innych opcji?

To, na co będziemy kłaść największy nacisk, to algorytmika. Algorytmy to serce programów komputerowych, ta część, która sprawia, że maszyna wciąż nie może zastąpić człowieka - ktoś wciąż musi jej powiedzieć, jak ma się zabrać do rozwiązania problemu. Z nami dowiesz się, między innymi:

- jak urządzenia GPS znajdują najkrótsze połączenia drogowe?
- dlaczego Google działa tak szybko - i dlaczego nie musi przeglądać za każdym razem całego Internetu?
- dlaczego MP3 są tak małe w porównaniu ze starszymi formatami plików?
- w jaki sposób w Quake'u czy innych grach wyznacza się, które obiekty rysować, a które są zasłonięte?

Nauczysz się również samemu projektować algorytmy i odpowiadać na nowe pytania tego rodzaju.

5. Algorytmy - w porządku, słyszałem już, że na UJ teoria jest na wysokim poziomie. A co z praktyką - umiecie w ogóle programować? Nie każecie mi pisać programów na kartkach?

Nie! Na naszych studiach poznasz dokładnie to, co stanowi podstawowe narzędzia każdego programisty: bazy danych, sieci komputerowe, inżynierię oprogramowania, programowanie niskopoziomowe...
Wprowadzamy na wielu kursach automatyczny system weryfikacji kodów programów, co pozwala nie tylko wymagać więcej programowania, ale również poświęcać więcej czasu studentom w pracach nad programami. Przykłady tej pomocy znajdziesz np. tu.
Teraz już nawet na "teoretycznych" przedmiotach nie obejdzie się bez klawiatury :) Dodatkowo, będziesz musiał(-a) nauczyć się tworzyć większe projekty w zespole - żaden programista nie pracuje sam. Krótkie opisy wybranych kursów znajdziesz tutaj, a pełny program studiów tutaj.

6. A co z pracą? Będzie mnie ktoś chciał zatrudnić?

W tym miejscu możesz obejrzeć, gdzie trafili magistranci i doktoranci Katedry Algorytmiki i Katedry Podstaw Informatyki.
Google, Microsoft, Sabre, Siemens, Onet DreamLab - czegóż chcieć więcej? Na ludzi umiejących myśleć zawsze jest zapotrzebowanie.

Tyle odpowiadania samym sobie - zapraszamy do rejestrowania się i dyskusji.

pd
Duo Hex

Posted: 2009-07-23, 01:56   

Jaką formę będzie miał egzamin licencjacki?

p.awel 
Administrator

Posted: 2009-07-24, 18:33   

Forma egzaminu licencjackiego nie jest jeszcze ustalona.
Ale bedzie taka sama dla wszystkich studentow kierunku informatyka.

automaciek 
Duo Hex

Posted: 2010-03-04, 18:49   Re: Informatyka analityczna - F.A.Q.

p.awel wrote:

Jakiś przedmiot dot. kompresji?
Mogę prosić o więcej danych?

p.awel 
Administrator

Posted: 2010-03-04, 20:10   Re: Informatyka analityczna - F.A.Q.

automaciek wrote:
p.awel wrote:

Tak, bedzie na studiach II stopnia.
Nie caly przedmiot, ale te zagadnienia zostana z pewnoscia pokryte.

automaciek 
Duo Hex

Posted: 2010-03-07, 22:07   Re: Informatyka analityczna - F.A.Q.

p.awel wrote:
automaciek wrote:
p.awel wrote:

Tak, bedzie na studiach II stopnia.
Nie caly przedmiot, ale te zagadnienia zostana z pewnoscia pokryte.

Jakieś szanse, że będzie to w przyszłym roku?

mrozik 
Overflow

Posted: 2010-03-08, 10:11   Re: Informatyka analityczna - F.A.Q.

Metoda Huffmana i transformacja Burrowsa-Wheelera pojawiły się już na ASD2 w poprzednim semestrze.
Z tego co wiem na ASD3 ostatnio było FFT.

asertus
Duo

Posted: 2010-03-30, 20:25   ?

Chciałem zapytać w jakich granicach mniej więcej przewidywalnie należałoby by zdać maturę aby dostać się na Informatykę Analityczną ?

p.awel 
Administrator

Posted: 2010-03-31, 10:45   Re: ?

asertus wrote:
Chciałem zapytać w jakich granicach mniej więcej przewidywalnie należałoby by zdać maturę aby dostać się na Informatykę Analityczną ?

W zeszlym roku wystaczylo 62% na poziomie rozszerzonym.
Ile bedzie w tym roku trudno przewidziec
Pod uwage brane jest MAKSIMUM z wynikow:
- matematyka rozszerzona z waga 1
- informatyka rozszerzorzona z waga 1
- matematyka podstawowa z waga 0.5
- informatyka podstawowa z waga 0.5

lopek 
Duo Hex

Posted: 2010-06-21, 12:48   Re: Informatyka analityczna - F.A.Q.

p.awel wrote:

W tym miejscu możesz obejrzeć, gdzie trafili magistranci i doktoranci Katedry Algorytmiki i Katedry Podstaw Informatyki.
Google, Microsoft, Sabre, Siemens, Onet DreamLab - czegóż chcieć więcej? Na ludzi umiejących myśleć zawsze jest zapotrzebowanie.

Dlaczego wymieniacie tylko dziesięciu ;> ?

p.awel wrote:

Informatyka analityczna to specjalność na kierunku informatyka. Absolwenci informatyki analitycznej będą mieli takie dyplomy, jak każdy absolwent informatyki, z dodatkową adnotacją "specjalność: informatyk analityk".

Czy to oznacza, że program pierwszych trzech lat studiów jest taki sam jak dla innych studentów informatyki?

Pitazboras 
Duo Hex

Posted: 2010-06-23, 19:33   

lopek wrote:
Czy to oznacza, że program pierwszych trzech lat studiów jest taki sam jak dla innych studentów informatyki?

Nie, program studiów nie jest identyczny dla studentów Informatyki Analitycznej i pozostałych specjalności. Przez pierwsze 3 semestry program jest dość zbliżony, później różnice są już znaczne. Po szczegóły zapraszam do programu Informatyki Analitycznej, jak i programów specjalności prowadzonych przez Instytut Informatyki.

asertus
Duo

Posted: 2010-06-23, 20:04   

Mam takie pytanie. CZy w czasie zakładania konta mam zaznaczyć następującą opcje jeżeli chce iść na doplacany kierunek ?:

Quote:
Na wszystkie studia, na które zamierzam dokonać rejestracji z tego konta ERK, ubiegać się będę o przyjęcie zgodnie z ogłoszonymi przez Uniwersytet Jagielloński dla obywateli polskich zasadami kwalifikacji na studia (które w przypadku studiów pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich, obejmują także możliwość ubiegania się na podstawie osiągnięć w olimpiadach przedmiotowych). W szczególności nie posiadam stypendium Rządu Polskiego ani innego państwa na podjęcie studiów w UJ oraz nie jestem uczestnikiem ani stroną żadnego międzynarodowego programu lub umowy.

Cieslik
Overflow

Posted: 2010-06-23, 20:48   

Jesli ta opcja jest prawda - tzn

- jest Pan obywatelem polskim lub ubiega sie Pan na studia zgodnie z zasadami obowiazujacymi obywateli polskim
- nie posiada Pan wymienionego stupendium
- ani jest jest uczestnikiem zadnego miedzynarodowego programu ani umowy

to powinien Pan tę opcję zaznaczyć :)

bryn
Quad Hex

Posted: 2010-06-25, 22:23   

Jeszcze pytania ode mnie:

Cytat z http://studia.tcs.uj.edu....runki_zamawiane:
Quote:
Warunkiem przyznania 30 stypendiów jest wypełnienie limitu przyjęć na kierunku Informatyka w przynajmniej 90%.

- Czy wspomniany "limit przyjęć" odnosi się tylko do TCS (Informatyki Analitycznej), czy też ten warunek obejmuje naraz TCS+II (Informatykę Analityczną + specjalności Infromatyki prowadzone przez II)?
- Jaka jest realna szansa na spełnienie tego warunku? Jak wyglądało to w ubiegłym roku - czy ten warunek został spełniony? Jeżeli tak, to z jakim zapasem?

paladin 
Administrator

Posted: 2010-06-25, 22:38   

Limit dotyczy całego kierunku. O ile wiem, w ostatnim roku został wypełniony, choć głowy nie dam.

p.awel 
Administrator

Posted: 2010-06-28, 18:06   

Limit zostal przekroczony z duzym zapasem. Przyznano wiec wszytskie 30 stypendiow.

lopek 
Duo Hex

Posted: 2010-07-03, 09:22   

A czy istnieje realna szansa (właściwe czy będzie za 4 lata) podjęcia studiów magisterskich na kierunku Inf. Analityczna z dyplomem innej uczelni (Inf. AGH), czy jest to specjalizacja zarezerwowana dla studentów TCSu?

p.awel 
Administrator

Posted: 2010-07-03, 20:38   

Studia IIgo stopnia sa niezalezne od Igo stopnia. Przynajmniej w teorii. Warunki naboru na nie nie dyskwalifukuja nawet absowlentow teologii .... Choc zapewne im bedzie trudniej ... nie tylko w czasie rekrutacji, ale teaz podczas kolejnych lat studiow. Ws\ystko zalezy od wkladanej pracy....

lopek 
Duo Hex

Posted: 2010-07-04, 23:00   

To jeszcze chciałbym spytać, czy jest gdzieś dostępna lista przedmiotów obieranych na 3cim roku (bo rozumiem, że Wykład specjalistyczny I/II/III to przedmioty obieralne)?

p.awel 
Administrator

Posted: 2010-07-05, 11:13   

Oferta wykladow specjalistycznych zmienia sie co roku.
We wlasnie zakonczonym roku byly to:
Algorytmy Równoległe i Geometryczne
Algorytmy Probabilistyczne
Algorytmy i Struktury Danych 3
Analiza Algorytmów 2
Teoria Programowania
Teoria Programowania w Logice
Semantyka Języków Programowania
Złożoność Obliczeniowa
Programowanie Mobilne (Android)

asertus
Duo

Posted: 2010-07-09, 11:38   .

A ilu studentów z tych 50 przyjętych kończy studia ?

morneo 
Oct Hex

Posted: 2010-07-09, 19:47   

Mylę ze poprawna odpowiedzią na to pytanie jest: "tylu ilu na to zasłużyło", a ilu w konkretnym roku to już sprawa zmienna.

pd
Duo Hex

Posted: 2010-07-10, 02:17   

Pierwszy rocznik z pełnego programu IA wystartował w roku akademickim 2009/2010, także jeszcze nie można odpowiedzieć na to pytanie.

aibi 
Hex

Posted: 2010-07-29, 23:25   

To ja mam pytanie :-)

Jak "oficjalnie" nazywają się nasze studia po angielsku ? Analytic Computer Science ? potrzebuję wpisać na cv coś sensownego, najlepiej żeby zgadzało się z tym co będę miał na odpisie angielskim dyplomu (którego jak większość osób chcących zachować legitymację studencką na wakcje jeszcze nie odebrałem ;-) )

- edit -

Angielska nazwa ZKiZIM to po prostu TCS czy z "Institute of ..." bądź czymś innym na początku ?

p.awel 
Administrator

Posted: 2010-07-30, 17:10   

aibi wrote:

Jak "oficjalnie" nazywają się nasze studia po angielsku ? Analytic Computer Science ? potrzebuję wpisać na cv coś sensownego, najlepiej żeby zgadzało się z tym co będę miał na odpisie angielskim dyplomu (którego jak większość osób chcących zachować legitymację studencką na wakcje jeszcze nie odebrałem ;-) )

Angielska nazwa ZKiZIM to po prostu TCS czy z "Institute of ..." bądź czymś innym na początku ?

Angielska nazwa studiów to: Computer Science - IT Analyst (tak jest/bedzie na dyplomie)
A nazwa jednostki: Department of Theoretical Computer Science, Jagiellonian University

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to: